1. Podstawowe informacje
Rozwój budowy skóry noworodka rozpoczyna się już w okresie życia płodowego i trwa do 24 tygodnia ciąży, natomiast udoskonalanie jej funkcji zajmuje maluchowi AŻ 2-4 tygodnie po urodzeniu.
Dlatego ważne jest, aby w tym okresie: obserwować skórę, dbać o nią, unikać środków drażniących oraz powstrzymać się od NADMIERNEGO stosowania wielu kosmetyków do pielęgnacji. Niestety często, w związku z takim postępowaniem, problemy skórne nasilają się podczas stosowania w jednym czasie różnych preparatów.

2. Funkcje skóry u człowieka: stanowi barierę ochronną, pomaga nam w utrzymaniu ciepła, zapobiega utracie wody, chroni przed toksynami, umożliwia nam poznawanie świata przez dotyk.

3. Jak dbać o skórę dziecka?
O tym więcej informacji w poprzednim poście w podpunkcie SKÓRA MALUCHA: https://www.facebook.com/apolkowska.polozna/posts/223375614960660

4. Różnice między skórą noworodka donoszonego a osoby dorosłej.
Naskórek ( czyli zewnętrzna warstwa skóry) malucha jest cieńszy i delikatniejszy. Skóra ma odczyn mniej kwaśny, w związku z tym jest BARDZIEJ SKŁONNA DO PODRAŻNIENIA/ ZAKAŻENIA ( u dorosłego wartość pH wynosi około 5,5-5,8). Ponadto słabiej produkuje barwnik (melaninę) chroniący przed promieniami słonecznymi ALE nie jest to równoznaczne z ubieraniem dziecka po samą szyje jak świeci słońce (witamina D3 jest niezwykle istotna w rozwoju) 
Dodatkowo, jest BARDZIEJ PODATNA NA PRZEGRZANIE. Jest to spowodowane mniejszą liczbą oraz niedoskonałością gruczołów potowych !
Dziecko w porównaniu do dorosłego ma więcej skóry (tzn. stosunek powierzchni skóry do masy ciała jest dużo większy) w związku z tym jest BARDZIEJ NARAŻONE NA ZWIĘKSZONE WCHŁANIANIE SUBSTANCJI przez skórę !!!

5. Jak zachowuje się skóra wcześniaka w porównaniu do noworodka donoszonego?
Skóra wcześniaka jest w gorszej kondycji niż noworodka donoszonego. Jest to spowodowane jego znaczną niedojrzałością. Przykładem tego może być ilość warstw naskórka, który ulega złuszczaniu. U malucha urodzonego w terminie porodu w dobrym stanie tych warstw jest 10-20. U dziecka urodzonego przed 30 tygodniem ciąży są TYLKO 2-3 WARSTWY !!! 

5. Kosmetyki dla noworodka/ niemowlęcia
Ogólne zasady są takie: co za dużo to niezdrowo oraz częste zmiany środków do pielęgnacji nie przynoszą korzyści dla stanu skóry.
W ZWIĄZKU Z TYM, JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI KOSMETYK?
Moim zdaniem najlepszy jest naturalny. Ponieważ dzięki składnikom w nim zawartym zyskujemy pewność, że nic nas nie uczuli, nie podrażni a tylko może pomóc. Dlatego zachęcam do poświęcenia czasu na przeczytanie składu kilku preparatów i ich porównanie. Dzięki temu będziecie mieć świadomość, że dokonaliście dobrego wyboru dla swojego dziecka. Kosmetyk dla malucha nie powinien zawierać :
– parabenów/sztucznych konserwantów (np. Disodium EDTA, butylparaben),
– barwników,
– substancji drażniących np. zapachowych czy toksycznych,
Przykładem naturalnego kosmetyku z bardzo dobrym składem i bogatym zastosowaniem jest krem pielęgnująco – regenerujący Bioherba. Więcej informacji na temat produktów uzyskacie bezpośrednio od farmaceutów Bioherba na stronie : https://www.facebook.com/bioherbacarowiczinadziak/

Mam nadzieję, że dzięki powyższym informacjom będziecie bardziej uważni i świadomi przy doborze kosmetyków dla dziecka 

źródło: obrazek ze strony- https://mamotoja.pl/skora-noworodka,pierwsze-28-dni-artykul…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *