Peeling
8 maja 2019Olej z pestek malin – Hit!
13 czerwca 2019Pijesz dużo wody, ale masz wrażenie, że Twoja skóra nadal jest sucha? A może masz luki w pamięci lub stwierdzono u Ciebie „wysoki” cholesterol?Czy wiesz, że to wszystko zależy od NIEDOBORÓW tłuszczów! Tak wiem, od zawsze mówiono, żeby tłuszcze ograniczać, a najlepiej nie jeść w ogóle…
A tymczasem.. współczesne badania donoszą, że kluczem do zdrowia (i młodości ) jest właśnie odpowiednia ilość i wysoka jakość spożywanych na co dzień tłuszczów. Jeść zdrowo, to znaczy, jeść tłuszcz codziennie! Okazuje się bowiem, że większość z nas ma braki – głównie wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Wiesz, że deficyt kwasów tłuszczowych może prowadzić do wielu zaburzeń? A jakich? – zapytasz.
Najczęstsze to:
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- problemy skórne – trądzik, egzema, utrata elastyczności skóry,
- nasilony stres,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- alergie,
- świąd skóry,
- problemy z płodnością,
- problemy kostno-stawowe,
- PMS,
- dolegliwości związane z menopauzą.
Jakie oleje wybierać? Oczywiście – nasze!
Oto dobre kwasy tłuszczowe, które warto znać, wybierać i zajadać :
– oleinowy – jest to kwas tłuszczowy jednonienasycony z grupy omega-9. Odpowiada za sprawność i elastyczność błon komórkowych, to dzięki niemu błony działają sprawniej, uwalniają neuroprzekaźniki i pozwalają na włączenie cholesterolu w siebie (bardzo ważna i potrzebna funkcja!), dzięki temu będzie go mniej we krwi. Kwas oleinowy jest też źródłem energii w mitochondriach, zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym.
Gdzie go znajdziemy? W oliwie z oliwek, oleju z orzechów laskowych, oleju z awokado, oleju rzepakowym i w samym awokado.
– palmitooleinowy – kwas tłuszczowy jednonienasycony z grupy omega-7. Jego zadania to: poprawa metabolizmu cholesterolu (podnosi poziom HDL, a obniża LDL), zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę, zapobieganie syndromowi metabolicznemu i cukrzycy typu 2.
Gdzie go znajdziemy? W orzechach, oleju z orzechów makadamia i z rokitnika.
– linolowy – omega-6, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, zapewnia elastyczność błon komórkowych. Znajdziesz go w pestkach i oleju ze słonecznika.
– GLA – kwas gamma-linolenowy (omega-6) – z niego powstaje kwas DGLA (dihomogammalinolenowy), a z niego produkowane są związki: przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie. Także odpowiada za sprawność błon komórkowych. Więc zjadaj go z oleju z ogórecznika, wiesiołka i oleju z pestek czarnej porzeczki.
– alfa-linolenowy – omega-3 – pomocny w zmniejszaniu stanów zapalnych, chroni przed przewlekłymi chorobami, np. zapaleniem stawów. Nowe badania donoszą, że może mieć korzystny wpływ na poprawę insulinowrażliwości i regulację poziomu cukru we krwi. Znajdziesz go w oleju rzepakowym, lnianym, z orzechów laskowych, włoskich oraz brazylijskich.
– DHA – odpowiada za budowę błon komórkowych (także układu nerwowego). Niedobór tego kwasu może być szkodliwy dla zdrowia, gdyż prowadzi do zwiększenia ryzyka nowotworów, zmniejszenia komunikacji międzykomórkowej, obniżenia funkcji poznawczych i zdolności koncentracji. Znajdziesz go w rybach, jajkach, produktach bogatych w kwasy omega-3.
– EPA – niedobór prowadzi do obniżenia obrony przeciwzapalnej. Znajdziesz go w rybach.
Ciekawostka na koniec..
Organizm ludzki potrzebuje niemal litr oleju miesięcznie! A Ty, masz olej w głowie i spożywasz odpowiednią jego ilość?
Smacznego!
Marta Małczak