Cera naczynkowa charakteryzuje się widoczną siecią teleangiektazji, czyli widocznych na skórze rozszerzonych naczyń włosowatych, wyglądem przypominających cieniutkie niteczki lub drzewiaste rozgałęzienia.
Pod wpływem różnych bodźców, które powodują gwałtowne rozszerzenie i kurczenie się naczynka, dochodzi do pojawienia się rumienia, uczucia rozgrzania i pieczenia. Często ten rumień znika po ustąpieniu bodżców . Jednak gdy często nasza skóra jest wystawiona na czynniki , które wpływają źle na skórę mogą spowodować zmiany już nieodwracalne. Zaczerwienienia na twarzy pojawiają się głównie w okolicy nosa, policzków oraz brody.
Rozszerzone naczynka mogą występować przy prawie każdym typie cery, ale najbardziej narażona na pojawianie się teleangiektazji jest skóra sucha, ponieważ jest cienka i delikatna.
Czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na powstawanie teleangiektazji:
- twarda i chlorowana woda;
- kosmetyki zawierające kwasy owocowe i alkohol, peelingi ziarniste;
- słońce, solarium, sauna, suszarki do włosów;
- niekorzystne warunki atmosferyczne – mróz, wiatr, wilgoć, słońce;
- duże wahania temperatur, np. wychodzenie z rozgrzanego mieszkania na mróz;
- długie gorące kąpiele;
- intensywny wysiłek fizyczny;
- ostre pokarmy i napoje, alkohol, mocna herbata, kawa, używki;
- niektóre owoce i warzywa (np. papryka, rzodkiewka);
- odmrożenia;
- antykoncepcja hormonalna;
- leki i maści.
Czynniki wewnętrzne, które mają wpływ na rozszerzanie naczynek:
- menstruacja,
- choroby układu pokarmowego,
- zaburzenia pracy wątroby,
- zaburzenia hormonalne,
- nadciśnienie tętnicze,
- ciąża,
- stres,
- czynniki genetyczne.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Cerę naczynkową należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Do codziennego demakijażu warto stosować łagodne środki przeznaczone do tego typu skóry. Unikać trzeba natomiast preparatów, które silnie się pienią, ponieważ mogą one podrażnić skórę. Cera naczynkowa potrzebuje systematycznej pielęgnacji, dlatego mleczko kosmetyczne i tonik są dwoma niezbędnymi kosmetykami do używania na co dzień. Ponadto należy unikać mydeł zapachowych i barwionych. Dwa razy w miesiącu można wykonać peeling enzymatyczny, w żadnym wypadku nie mechaniczny.
Cera naczynkowa nie znosi również kosmetyków silnie ściągających oraz preparatów zawierających w swoim składzie alkohol, mentol, miętę pieprzową czy olejek eukaliptusowy. Maseczki do cery naczynkowej nie powinny być trudno zmywalne ani typu peel off. Ważną rzeczą jest ochrona skóry przed czynnikami atmosferycznymi. Stosowanie odpowiednich kremów zabezpieczających przed mrozem, nagłymi zmianami temperatury i promieniowaniem UV jest niezwykle istotne- dlatego tak mocno apelujemy o to aby w tym czasie, czasie mrozu, wiatru, śniegu oraz suchości w pomieszczeniach odpowiednio i z należyta starannością zadbać o skórę. Tu rekomendujemy Państwu nasz krem pielęgnacyjno-regeneracyjny. Zawiera on mnóstwo surowców , maseł ,olejów które nie obciążają skóry, nie zatykają porów , a chronią i regenerują. Pamiętajmy także o filtrze UV. Pod wpływem słońca naczynka kruszeją i pękają. Nasz krem posiada naturalny filtr 5. Dbajmy o siebie.