Roślina mocno wpływająca na nasz układ pokarmowy.
Działa żółciotwórczo i żółciopędnie. Zewnętrznie odwar służy do płukania jamy ustnej i dziąseł w przypadku parodontozy, działa wzmacniająco oraz antyseptycznie na dziąsła i zęby. Zawiera geinę (glikozyd), garbniki (do 30%), kwasy organiczne (galusowy, kawowy, chlorogenowy), flawonoid, eugenol (olejek eteryczny).
Substancje czynne zawarte w kłączu kuklika posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, a tym samym – przeciwnowotworowe. Kłącze kuklika działa silnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Chroni wątrobę i nerki przed działaniem wielu rodzajów różnych środków toksycznych, np. grzybów, pleśni, metali ciężkich, etc. Odkaża również przewód pokarmowy i pomaga w walce z pasożytami wewnętrznymi. Nieznacznie znosi ból, działa ściągająco i przeciwbiegunkowo. Wzmaga wydzielanie żółci i przyspiesza procesy trawienne korzystnie wpływając na przemianę materii, przeciwdziała wzdęciom i bolesnym kolkom jelitowym.
Odwar:
2 łyżeczki kłącza kuklika zalać 200 ml chłodnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Dolać wyparowaną ilość wody. Następnie zaparzać pod przykryciem przez ok. 20 minut. Odcedzić. Wypić w ciągu dnia w podziale na 3 lub 4 dawki w nieżycie żołądka, przy niestrawności i w biegunce. W chorobie wrzodowej żołądka – 2 x dziennie po 100 ml na czczo.
Intakt:
100 kłączy kuklika zalać 300 g alkoholu o mocy 50% podgrzanego do temperatury 60 st. C. Naczynie zamknąć i odstawić do wytrawienia na 14 dni. Codziennie wstrząsać. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować, zlać do butelki. Pić po 5 ml przy niestrawności, bolesnych skurczach jelit, biegunce i wymiotach. Po rozcieńczeniu wodą (1 łyżeczka na 100 ml wody) do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych i jako środek na halitozę.
Sposób przechowywania ziół:
Przechowywać w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, z dala od światła słonecznego.
Ciąża i karmienie piersią:
W większości przypadków zioła nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, jak i również małe dzieci. W razie pytań skonsultuj się z lekarzem.
Reakcje alergiczne:
Zioła tak jak każde inne produkty niezależnie od ich klasyfikacji również mogą wchodzić w interakcje z lekami oraz wywoływać reakcje alergiczne.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.