Szałwia lekarska jest jednym z ziół o najbardziej wszechstronnym działaniu
Wspiera trawienie, zdrowie układu oddechowego i immunologicznego, a także może stanowić wsparcie przy nadmiernej potliwości. Szałwia wykazuje również korzystny wpływ na kobiecy organizm, szczególnie w okresie menopauzy. Warto stosować ją przy wszelkiego rodzaju bólach brzucha. Polecana jest przy obfitych miesiączkach. Bywa dobrym lekarstwem na biegunki, nudności, wymioty. Pomaga przy różnych dolegliwościach trawiennych, odkaża organizm. Często jest wykorzystywana przy zakażeniach układu pokarmowego, stanach zapalnych żołądka oraz nieżytach. Wykazuje bardzo silne działanie antyseptyczne, bakteriobójcze .
Szałwia lekarska – płukanka:
Jak już wcześniej wspominaliśmy szałwia lekarska jest najbardziej znana ze swoich antyseptycznych, bakteriobójczych oraz przeciwzakaźnych właściwości. Polecana jest przy wszelkiego rodzaju infekcjach jamy ustnej typu afty, pleśniawki. Zalecana jest nawet przez dentystów przy zapaleniach zębów oraz dziąseł. Ma również właściwości przeciwgrzybiczne oraz oczyszczające. Szałwia lecznicza niweluje przykry zapach z jamy ustnej, wybiela oraz ochrania uzębienie. Pozytywnie wpływa również na błony śluzowe.
Przygotowanie płukanki:
Aby przygotować płukankę do stosowania zewnętrznego należy około 3g suszonej szałwii zalać połową szklanki wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około kwadrans. Jamę ustną płuczemy do kilku razy w ciągu dnia.
Szałwia lekarska – kompresy, okłady:
Antyseptyczne, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne działanie szałwii można wykorzystać również do wszelkich zranień i przyśpieszenia leczenia ran. Okłady wykonuje się z mocnego naparu do stosowania miejscowego. Tą formę wykorzystuje się do ran, wrzodów, egzemy. Można też użytkować ją jako kompresy na naciągnięte stawy, zbicia. Szałwia ma zastosowanie także przeciwbólowe. Koi nerwobóle, bóle stawów, kości i mięśni. Przyśpiesza gojenie blizn, dobrze wpływa na skórę i ma właściwości ściągające.
Przygotowanie kompresu:
Aby przyrządzić kompres zaparzamy mocny ekstrakt z szałwii (podobnie jak w przypadku herbaty lub naparu). Do przygotowanego wywar wykorzystujemy gaziki jałowe i przykładamy w konkretne miejsce.
Sposób przechowywania ziół:
Przechowywać w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, z dala od światła słonecznego.
Ciąża i karmienie piersią:
W większości przypadków zioła nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, jak i również małe dzieci. W razie pytań skonsultuj się z lekarzem.
Reakcje alergiczne:
Zioła tak jak każde inne produkty niezależnie od ich klasyfikacji również mogą wchodzić w interakcje z lekami oraz wywoływać reakcje alergiczne.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.