Wrotycz zwiększa też odporność organizmu na zakażenia oraz sprawdza się w walce z problemami skórnymi, a nawet chorobami autoimmunologicznymi czy nowotworami.
Korzystne właściwości kwiatów wrotyczu znane są już od lat. Dawniej wrotycz wykorzystywano m.in. przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie oraz bólach stawów. W medycynie ludowej wyciągi z kwiatów wrotyczu stosowano jako środek moczopędny, zwalczający problemy żołądkowe oraz jako substancję pomagającą w walce przeciwko pasożytom wewnętrznym. Dzisiaj, ze względu na toksyczny charakter tujonu i ryzyko zatrucia, kwiaty wrotyczu leczniczo wykorzystuje się głównie do użytku zewnętrznego − jako środek przeciwko wszawicy oraz środek przeciwświerzbowy.
Właściwości wrotyczu:
- Działa przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie;
- Tonizuje i wzmacnia;
- Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne;
Jak stosować wrotycz ?
Odwar wrotyczowy: 3 łyżki rozdrobnione ziela zalać 2 szklankami wody, gotować 5 minut; odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić. Stosować do lewatyw (100-200 ml doodbytniczo), okładów na skórę, płukanek, przemywania, okładów na oczy i do nosa (przelać do buteleczki ze spryskiwaczem, wprowadzać do obu otworów nosowych 2-3 dawki, położyć się na 5 minut).
Nalewka wrotyczowa: do 1 szklanki ziela wlać 250-300 ml alkoholu 40-70%; macerować 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Przefiltrować. Stosować do płukania (1 łyżka nalewki na pół szklanki wody), okładów, przemywania skóry i pędzlowania skórnych zmian chorobowych (nierozcieńczona).Nalewka sporządzona na 70% alkoholu działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Nierozcieńczoną nalewkę można wcierać w obolałe kończyny dolne i w stawy.
Sposób przechowywania ziół:
Przechowywać w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, z dala od światła słonecznego.
Ciąża i karmienie piersią:
W większości przypadków zioła nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, jak i również małe dzieci. W razie pytań skonsultuj się z lekarzem.
Reakcje alergiczne:
Zioła tak jak każde inne produkty niezależnie od ich klasyfikacji również mogą wchodzić w interakcje z lekami oraz wywoływać reakcje alergiczne.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.