„Kropla w morzu” – jak diagnozować choroby przewodu pokarmowego!
23 lutego 2023Czy ŁYSIENIE jest naturalne? ZMARSZCZKI to problem jelit? Jak dbać o SKÓRĘ? – Wywiad dla kanału Przygody Przedsiębiorców
19 czerwca 2023Jaki wpływ na naszą skórę ma sen i jego jakość.
Za sen odpowiada naturalny antyoksydant jakim jest MELATONINA . Melatonina ma zdolność do stymulowania produkcji silnych enzymów antyoksydacyjnych takich jak dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza, oksygenaza hemowa,
peroksydaza glutationu, reduktaza glutationu. Trudne nazwy ale chciałam je napisać abyście wiedziały / wiedzieli jaki to jest kosmiczny proces ten sen.
Melatonina na poziomie skóry jest syntezowana i metabolizowana w mitochondriach, a także odgrywa aktywną rolę w homeostazie mitochondrialnej poprzez regulacje biogenezy i mitofagii, dlatego jest tak istotna w ochronie skóry przez uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi.
Melatonina wydzielana jest w rytmie dobowym . W ciągu dnia jej stężenie w surowicy jest niskie {10-20 pg/ml} i wyrażnie wzrasta w nocy. Jej wzrost rozpoczyna się w granicach godziny 21 i osiąga szczyt {80-150 pg/ml} między godziną 23:00, a 2:00/3:00. To są warunki idealne, kiedy utrzymana jest homeostaza światło /ciemność. Pamiętajcie, że bez tego warunku melatonina nie będzie wystarczająco wysentyzowana.
Rytm dobowy zatem zależy od światła , o którym informacja dociera w dużym skrócie od siatkówki oka do szyszynki. Dlatego niesamowicie ważne jest utrzymywanie higieny snu.
Dla regeneracji skóry , zmniejszenia stanów zapalnych niezwykle istotne są godziny snu, a najbardziej jego rozpoczęcie. Sen głęboki zwany również snem piękna, rozpoczyna się najczęściej między 22, a 23 i może trwać do 2:00/3:00. To godziny, kiedy Twój organizm najbardziej się regeneruje. Więc jeżeli urywasz mówiąc kolokwialnie godziny z tego najbardziej zdrowego snu , istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że regeneracja organizmu będzie niewystarczająca.
Teraz trochę o higienie snu. Myślę, że o tym słyszeliście, ale napiszę raz jeszcze dla przypomnienia. Na 2-3 h przed snem dobrze odstawić telefon, laptop, telewizor, oświetlenia ledowe – czyli światło niebieskie. Podnieść proszę rękę, kto nie skroluje instagramów i innych mediów przez snem. A no właśnie. Potem kłopot z zaśnięciem, gonitwa myśli, przebodźcowanie. To samo dotyczy przebudzenia. Po pierwsze wstań, odsłoń okno tak aby docierało do Ciebie światło naturalne. Rozciągnij się. Wypij szklankę ciepłej wody. Melatonina nadbudowuje się od rana, a jej aktywność zaczyna się wieczorem. Jeżeli melatonina nie nadbuduje się w sposób prawidłowy trudno będzie o dobry sen.
Co jeszcze możesz zrobić aby Twój sen był wartościowy?
- spożywanie lekkostrawnej kolacji najpóźniej 2 godziny przed snem z wykluczenie białka pochodzenia zwierzęcego,
- stosowanie technik relaksacyjnych przed snem – długo szukałam swojej – jedyna która mnie nie denerwuje to relaksująca muzyka i praca z oddechem. Nauczył mnie tej techniki mój syn. Często pracuje z oddechem jako sportowiec więc jest to sprawdzona metoda.
- sen w całkowicie zaciemnionym wnętrzu. Migające lampki, zegarki elektryczne nie są dobre. Wyłącz telefony, komputery i wszystkie rozpraszacze,
- przewietrz pomieszczenie
W śnie ważna jest jest długość. Równowartość 1,5 h jest najlepszą opcją czyli 6, 7,5 h i takie 7,5 dla dorosłego jest optymalne.
Jeżeli czujesz się senna / senny w ciągu dnia poszukaj przyczyny. To może być chora tarczyca, a może cukrzyca, a może insulinooporność.
Ważny jest też wygodny materac, dobrze dobrana poduszka. Jeżeli wstajesz po nocy „połamana / połamany” to znak, że coś w tej materii trzeba zmienić.
Kończąc, życzę Wam kolorowych, regenerujących snów.