Oman działa wspomagająco podczas infekcji układu oddechowego, w walce drobnoustrojami oraz działa pobudzająco na układ trawienny.
Napar z omanu wykorzystuje się wspomagająco w leczeniu chorób i infekcji górnych dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie, wspomagając usuwanie zalegającej wydzieliny w gardle i oskrzelach. Zaleca się go także w zaburzeniach układu trawiennego oraz jako środek wspomagający w walce z pasożytami przewodu pokarmowego.
Właściwości omanu:
- Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie;
- Uznawany jest za środek przeciwnowotworowy;
- Przyspiesza gojenie ran, zmniejsza obrzęki i opuchliznę;
- Redukuje ryzyko zakażeń;
- Rozrzedza wydzielinę błon śluzowych
- Działa wykrztuśnie i łagodnie przeciwbólowo;
- Pomaga w walce z pasożytami przewodu pokarmowego;
- Łagodzi bóle brzucha pochodzenia gastrycznego, przeciwdziała wzdęciom i reguluje wypróżnienia.
Jak stosować oman ?
Napar: Jedną łyżeczkę zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około 10- 15 minut. Pić 2 razy dziennie.
Kolejnym sposobem na otrzymanie rewelacyjnych mikstur są:
Zastosowanie – syrop z omanu: Możemy samodzielnie przygotować syrop z dodatkiem innych ziół o podobnym działaniu (np. ziele tymianku, owoce anyżku lub korzenie lukrecji). Odmierzamy po 25 gramów każdego, z wybranych przez nas składników, następnie zalewamy około 1 litrem wrzącej wody. Tak przygotowaną miksturę pozostawiamy na – mniej więcej – 8 godzin, koniecznie pod przykryciem. Po upływie tego czasu, nasz napar, odcedzamy i dodajemy 200 gramów miodu.
Przepis na odwar i nalewkę: Kolejnym sposobem jest uzyskanie odwaru – potrzebujemy 3 łyżki ciętego korzenia omanu, który zagotowujemy z 500ml wody, całość gotujemy przez 12 minut na małym ogniu. Zbyt długie gotowanie odwaru może spowodować zmianę jego smaku na bardziej palący i ostry, dlatego należy przestrzegać czasu gotowania.
Z korzenia omanu możemy przyrządzić nalewkę. Potrzebujemy około 100 gramów ciętego korzenia omanu, który zalewamy 250ml alkoholu (odpowiedni będzie 40-60%). Po tygodniu trzymania nalewki w ciemnym miejscu, przefiltrowujemy ją i gotowe. Zaleca się picie nalewki kilka razy dziennie, jednak w ilości nie większej niż pół łyżeczki jednorazowo. Korzeń omanu nie jest wskazany do spożycia przez kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby z nietolerancją na oman.
Co można jeszcze zrobić?
Herbatka z omanu na uporczywy kaszel i chrapliwy oddech: 2 łyżki korzenia omanu wsypać do garnka, wlać 3 szklanki wody, zagotować, gotować na małym ogniu 5 minut, przecedzić, pić wywar bardzo ciepły łykami w ciągu dnia.
Sposób przechowywania ziół:
Przechowywać w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, z dala od światła słonecznego.
Ciąża i karmienie piersią:
W większości przypadków zioła nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, jak i również małe dzieci. W razie pytań skonsultuj się z lekarzem.
Reakcje alergiczne:
Zioła tak jak każde inne produkty niezależnie od ich klasyfikacji również mogą wchodzić w interakcje z lekami oraz wywoływać reakcje alergiczne.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.