Wartości odżywcze awokado
8 maja 2019Wspomaganie naszych seniorów – układ krążenia
8 maja 2019Jak dbać o skórę zimą? Podpowiemy Wam co zrobić aby skóra w chłodne dni także była zdrowa i jędrna.
Pielęgnacja skóry zimą znacznie różni się od pielęgnacji skóry wiosną czy latem. Niska temperatura, silny i mroźny wiatr – wszystko to często powoduje podrażnienia skóry. Dodatkowo przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że skóra staje się przesuszona, matowa, szara i nadwrażliwa i nie pomagają zwykłe kremy nawilżające, ponieważ nie przenikają do głębokich warstw skóry. Szczególnej pielęgnacji wymaga cera naczyniowa. Skóra sucha wytwarza małą ilość sebum, co zwiększa ryzyko podrażnień i uszkodzeń w okresie zimowym. Zdecydowanie lepiej radzą sobie osoby z cerą mieszaną i tłustą, niemniej jednak każda skóra wymaga ochrony .
Czy dieta jest ważna , i ma wpływ na wygląd skóry? Oczywiście ! Skóra odzwierciedla to co dzieje się w naszym organizmie.
Na suchość skóry zimą wpływa wiele czynników. Z problemem tym boryka się coraz więcej kobiet, dlatego też lekarze zaczęli mówić ostatnio o zimowym zapaleniu skóry. Ma ono wiele przyczyn, wśród których najczęściej wymienia się:
- klimat,
- suche powietrze w pomieszczeniach,
- jony emitowane przez ekran komputera,
- geny,
- naturalny proces starzenia się skóry,
- brak odpowiedniego nawilżenia skóry.
Problem suchej skóry zimą złagodzić może odpowiednia dieta. Zdrowa dieta na zimę powinna być bogata w tłuszcze, witaminę C (opóźnia proces starzenia się skóry) i witaminę E („reperuje” komórki skóry uszkodzone przez słońce i dodatkowo chroni ją przed promieniami UV oraz wspomaga działanie innych witamin). W pielęgnacji skóry zimą potrzebna jest również witamina A, która redukuje drobne zmarszczki, łagodzi objawy trądziku i odżywia skórę. Witaminy te zawarte są w produktach takich jak:
- ryby,
- jaja,
- mleko,
- masło,
- sery,
- produkty zbożowe,
- groch,
- kiełki pszenicy,
- ziarna kukurydzy,
- marchew,
- szpinak,
- dynia,
- kapusta,
- orzechy,
- brukselka.
Suche powietrze znacznie wpływa na naszą skórę. Formuła kosmetyków nawilżających powinna zawierać rozmaite substancje higroskopijne (wiążące wodę w naskórku).
Wiele kobiet w okresie zimowym unika kremów nawilżających, ze względu na dużą zawartość w nich wody. Obawiają się, że mogłaby ona zamarznąć na skórze. Nie jest to prawdą. Woda obecna jest w większości kosmetyków. W momencie nałożenia odparowuje z powierzchni skóry. Wystarczy odczekać 10-15 minut i bez obaw można wystawić się na działanie zimna.
Gdy na dworze mróz i wiatr, musisz wyposażyć swoją skórę w odpowiednią warstwę lipidową, która zabezpieczy skórę przed utratą wody. Najlepiej zrobi to krem ochronny na zimę, zawierający sfingolipidy, czyli zalążki lipidów, które pobudzą cerę do produkcji własnych lipidów. Dobrze, gdy jest to krem tłusty lub półtłusty, gdyż taki najlepiej chroni skórę przed mrozem. Najlepsze składniki kremu na zimę to masło karite oraz naturalne olejki, na przykład wosk pszczeli jaki jest w naszym kremie pielegnacyjno-regeneracyjnym . Po nałożeniu tego kremu na twarz same już od pierwszego razu zauważycie różnicę. Częstym pytaniem jest czy nie będzie za tłusty, czy nie będę się świecić- nie będziesz. Możesz także nałożyć ten krem swoim dzieciom. Co ważne ze względu na olej truskawkowy w tym kremie dysponujemy naturalnym filtrem Uv -5. Śnieg odbija promienie słoneczne i oprócz mrozu , to właśnie słońce może upośledzać mostki kolagenowe.
Pamiętajmy także o innych częściach naszego ciała. Dłonie także są narażone na wpływ czynników zewnętrznych. Dłonie czerwone, suche nie wyglądają zdrowo, a często także zaczerwienienie jest procesem nieodwracalnym. Dlatego tez, aby polepszyć krążenie w dłoniach wykonaj peeling z użyciem naszej soli, a następnie użyj do pielęgnacji naszego kremu. Wychodząc na zewnątrz pamiętaj o rękawiczkach. To absolutnie trzeba mieć. Jeżeli masz jakieś pytania z chęcią na nie odpowiemy.